پیش به سوی موفقیت مالی

مصاحبه تکان دهنده و جالب مینو گوهری دختر ثروتمند ایرانی با مارتی فولی

نوشته شده توسط :احسان
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395-02:30 ق.ظکمتر کسی است که نام مینو گوهری دختر سختکوش ایرانی را که با ایجاد کسب و کارهای مختلف اینترنتی به یکی از کم سن و سال ترین ثروتمندان ایران تبدیل شده است را نشنیده باشد. او اخیرا مصاحبه ای جالب و خواندنی با مارتی فولی ناشر مجله معروف پرافیت اینفو در آمریکا انجام داده است که در ادامه بخش نخست این مصاحبه را می خوانید.


مارتی : امشب در کنار کسی هستم که تحسین بسیاری از متخصصین فناوری اطلاعات را برانگیخته است . او از کشوری آمده است که با وجود محدودیت امکانات، موفقیت های قابل ستایشی در فضای اینترنت کسب کرده است.

چرا این را می گویم ؟ چون او بر خلاف بسیاری از مردم که اینترنت را صرفا یک فضای مجازی جهت کسب اطلاعات و یا گذراندن زمان می دانند ، توانسته از آن به ثروت فراوانی دست یابد.

سلام مینو از اینکه دعوت مرا برای مصاحبه پذیرفتی از تو قدردانی می کنم ! امیدوارم که همکارانم صبحانه مفصلی به تو داده باشند ، چون اینجا تعداد زیادی سوال بر روی هم جمع شده است که می خواهم از تو بپرسم.


مینو : سلام مارتی بله صبحانه کاملی میل کردم . من هم خوشحالم که در حضور شخصیت موفق و تاثیرگذار تو هستم و به تو بخاطر مجله خوب و مفیدت تبریک می گویم. مجله ات با اطلاعات ارزشمندی که ارائه می کند ذهن مردم را بارور می سازد و این برای تو و دوستانت موفقیت بزرگی است.

مارتی : از تعاریف هوشمندانه ات سپاسگزارم ، مینو! لطفا به عنوان کسی که بطور فوق العاده ای در کسب و کارهای اینترنتی موفق گردیده به من بگو چطور شروع به استفاده از اینترنت به عنوان یک وسیله درآمدزا نمودی؟

مینو : کسب و کار اینترنتی را از اواخر سال 2008 شروع کردم . این واقعا یک حسن اتفاق بود . از شغل قبلیم در ایران استعفا داده بودم و برای کار به شرکتی مراجعه کردم که بعدها فهمیدم متعلق به دکتر پیمان هاشمیان معروف است که بخوبی او را می شناسی.


ایشان چند روز اول هرماه را در ایران بودند لذا باید از زمان های حضور ایشان در دفتر تهران ، کمال استفاده را می بردم ، ایده ای را که در زمینه ایجاد یک سایت تبلیغات آنلاین فارسی به ذهنم رسیده بود با آقای دکتر در میان گذاشتم و پس از تایید ایشان ، مدتی بعد ایده خود را با ایجاد سایت تبلیغاتی پارسیان تبدیل به واقعیت کردم.

آن موقع فکر می کردم که فرمول پیروزی را در دست دارم ولی هرچه تلاش می کردم موفق به کسب درآمد از طریق سایتم نمی شدم.


تا اینکه فهمیدم ، داشتن یک سایت به تنهایی برای موفقیت کافی نیست و من به پارامترهای دیگری برای پیروزی نیاز دارم . لذا با شرکت در کلاس های جذب ثروت و بهره گیری از کلاس های تجارت الکترونیک دفتر دکتر هاشمیان که هر سه ماه یکبار در ایران برگزار می شود ، توانستم راه صحیح دستیابی به موفقیت و ثروت آفرینی را بیاموزم .


مارتی : مینو ! جزوه ای که در مورد روشهای درآمدزایی اینترنتی نوشته ای فروش خوبی از طریق اینترنت داشته است . می توانی درباره آن توضیح دهی؟

این جزوه ادامه مسیر موفقیت های من در اینترنت بود . هرآنچه که از شرکت در کلاس های مختلف ، تجربیات کاری و مطالعات گسترده ام آموخته بودم را در قالب یک جزوه فوق العاده درباره تکنیک های درآمدزایی از طریق اینترنت ، گردآوری کردم .

البته در ابتدا تصمیم داشتم آنرا بصورت کتاب منتشر کنم اما هیچ ناشری حاضر به چاپ آن نمی شد ، زیرا آنها معتقد بودند کسی در ایران علاقه ای به خواندن اینگونه کتابها نشان نمی دهد. اما وقتی آنرا بصورت جزوه درآوردم ، با استقبال خوب کاربران فارسی زبان مواجه شد ، بطوریکه در طی 9 ماه معادل 140 هزار دلار سود خالص از فروش نسخه فارسی آن کسب کردم . این جزوه هنوز هم در سایت فارسی من ارائه می شود .


بعد از این موفقیت تصمیم گرفتم شانس خود را در فروش آن جزوه به زبان انگلیسی امتحان کنم . بنابراین به کمک یکی از دوستانم جزوه را ترجمه کردم و یک فصل از آن را با یک استراتژی فوق العاده تبلیغاتی به کاربران اینترنتی عرضه کردم ، این استراتژی بگونه ای بود که کاربر بعد از خواندن آن یک فصل، علاقه مند به خرید کل جزوه می شد.


سپس از طریق یکی از دوستانم که در اینترنت با او آشنا شده بودم و در تورنتو زندگی می کند یک حساب پی پال باز کردم تا کاربران بتوانند جزوه خود را سفارش دهند . آن جزوه در فرمت فایل پی دی اف بود و کاربر پس از پرداخت وجه ، لینک دانلود آنرا دریافت می کرد.


و سرانجام در مدت 6 ماه توانستم با فروش نسخه پی دی اف جزوه انگلیسی، 340 هزار دلار سود کسب کنم . البته در این مدت ایمیل های فراوانی نیز از چند انتشاراتی معروف آمریکا و اروپا دریافت کردم که درخواست انتشار جزوه را بصورت کتاب ارائه کرده بودند.
و اکنون که با تو صحبت می کنم در حال رایزنی با یکی از ناشرین معروف نیویورک برای انتشار آن هستم.


مارتی : خب این موفقیت خیره کننده ای است ، قطعا کتاب پرفروشی خواهد شد . آیا در مسیر موفقیت افکار منفی و دلسرد کننده به سراغت می آمد؟

وقتی به عنوان اولین کسب و کار اینترنتی ، سایت تبلیغاتی فارسی ام را ایجاد کردم . برنامه نویسان و افراد زیادی که صرفا ظاهر سایت را می دیدند و از اتفاقات پشت صحنه و استراتژی های آن بی خبر بودند ، با انتقادات زشت و توهین آمیزشان سعی می کردند مرا دلسرد کنند . البته این آدمها به اندازه ای کوچک و حقیر هستند که اصلا مانع حساب نمی شوند ، برای موفق شدن باید الگوهای ارزشمند و بزرگی همچون استیو جابز ، مایکل دل ، مارک زاکربرگ و ... داشته باشی . حرفهای آدمهای منفی مرا به یاد شخصیت گلمب در کارتن سفرهای گالیور محصول کمپانی پارامونت پیکچرز می انداخت .


اما من چندین گام از این آدمها جلوتر بودم زیرا اینها با وجود آنکه تخصص برنامه نویسی داشته و با اینترنت آشنا بودند اما نمی دانستند چگونه از توانایی های خود برای کسب موفقیت استفاده کنند و به موفقیت قابل توجهی هم در زندگی خود دست نیافته بودند.

مارتی : من معتقدم صرفا داشتن تحصیلات بالا ، ابزار و تخصص که ضامن موفقیت آدمها نیست ، یک دوجین انسان نابغه حتی با تحصیلات دکترا در رشته های مرتبط با کامپیوتر و اینترنت می شناسم که به حاشیه رانده شده اند و زندگی خوبی ندارند ، در حالیکه عده ای دیگر با استعداد کمتر اما با داشتن باور عمیق به توانایی هایشان به آرزوهای بزرگی دست یافته اند .

مینو : بله دقیقا همینطور است . برای موفقیت مهم نیست که چه هستی ؟ چقدر تحصیلات داری؟ چقدر پول داری ؟ مهم این است که ایده ای داشته باشی و برای تبدیل آن به یک موفقیت بزرگ تلاش کنی .


و این خیلی خوب است که این افراد نادان بجای اینکه راهی برای موفقیت خود ایجاد کنند وقت خود را به توهین و فحاشی صرف می کردند یعنی عملا سدی محکم در مسیر زندگی خود ایجاد کرده و سرعت مرا برای رسیدن به موفقیت افزایش می دادند و این خیلی عالی بود.


من همیشه قدردان آنها هستم که با حرفهایشان انگیزه مرا برای رسیدن به پیروزی های بزرگ افزایش داده اند. زیرا توهین های آنها نشان می داد که من مسیر موفقیت را به درستی طی کرده ام و چون آنها با علم و استراتژی های نوین موفقیت در زندگی و کار آشنایی ندارند و به عبارتی دانش لازم برای رسیدن به موفقیت های بزرگ را ندارند ، همواره فردایشان با دیروزشان هیچ فرقی نمی کند و روزها و شب ها سپری می شود و این آدمهای نادان درجا می زنند و خداوند را عامل اصلی بی عرضه بودن خود تلقی می کنند ، در حالیکه خداوند خالقی بی نظیر بوده و همه ابزارهای موفقیت را در وجودشان به امانت گذاشته است.


مارتی : بقول ناپلئون هیل بگذار این افراد ضعیف و نادان در خواب زمستانی خود فرو بروند و تو در اوج موفقیت از تماشای خورشید پیروزی لذت ببر.

مینو : خیلی زیباست که رقبایت تو را دست کم بگیرند در حالیکه در نقطه اوج ایستاده ای و بر حماقت این افراد شکست خورده و ضعیف می خندی ، من این احساس را خیلی دوست دارم ، واقعا دلپذیر است. زیرا رقیب تو با توهین هایش در حال توجیه ناکامی های خویش است و در خواب غفلت فرو رفته و این فرصت خوبی است که بی سر و صدا به پیش بروی .

من هم کاری بکارشان ندارم و اجازه می دهم آنقدر داد و فریاد کنند تا از شدت خستگی و ناامیدی بخواب عمیقتری فرو بروند.


مارتی : برای کسی که بعدها مصاحبه تو را می خواند بگو که چه عاملی تو را به سوی موفقیت سوق داده است؟ 

پاسخ بسیار ساده است ، داشتن یک راهنمای خوب و متخصص که تو را در جهت کشف استعدادها و توانایی هایت یاری کند.

ما به لباس ، خوراک ، خانه ، اتومبیل و ... اهمیت می دهیم اما برای پرورش ذهن خود و فراگیری اصولی که زندگی ما را در جهت کسب ثروت مادی و معنوی می سازد ، حاضر نیستیم ، پول خرج کنیم و بعد که دچار مشکلات سخت زندگی می شویم ، زمین و زمان را مقصر دانسته و خود را آدم بیچاره و بدشانسی می دانیم که خداوند نیز از او روی گردان شده است.


من می دانستم برای رسیدن به موفقیت باید به سراغ چهره های موفق بروم و برای اینکه آنها فرمول های موفقیت را در اختیارم بگذارند ، بهایش را بپردازم ، بنابراین به سراغ کسانی رفتم که همان آموزش هایی را می دادند که چهره هایی مثل جک کانفیلد، آنتونی رابینز و کن بلانچارد در اینجا انجام می دهند.


ایده ها و مفاهیم زیادی را از این کلاس ها آموختم . این ایده ها را می گرفتم و با کمی ابتکار و خلاقیت آنها را با دنیای اینترنت و کسب و کارهای دیگر سازگار می کردم . امروز هم اگر جایی کلاس خوبی از افراد موفق در هر نقطه ای از جهان باشد می روم و در آن شرکت می کنم ، زیرا من تشنه آموختن هستم .


مارتی : حالا سوال من از مینو گوهری این است ، اصلی ترین و قدرتمندترین نکته ای که در مسیر موفقیت هایت گرفته ای چه بوده است؟

نکته ای که فکر می کنم نقش مهمی در زندگی من داشته است " انجام یک کار فراتر از حد انتظار است "

انجام چیزی بیش از آنچه از تو خواسته اند یا توقع دارند . نه اینکه فقط آنرا بخاطر سود شخصی انجام دهی ، بلکه آن را بخاطر سود همه انجام بدهی . بخاطر سود تیم یا شرکتی که در آن هستی . کمی بیشتر از آنچه از تو توقع دارند ، عمل کنی . کمی بیشتر ارائه کردن ، کمی بیشتر تلاش کردن ، کمی بیشتر متفاوت عمل کردن و ...


این درست در زمانی است که خسته ای و دیگر نمی توانی به پیش بروی اما کمی بیشتر حرکت می کنی . نه اینکه بگویی : خب وظیفه ام همین بود و مدام نق بزنی و گله کنی . حتی قبل از اینکه کاری را از تو بخواهند خودت بروی و آنرا فراتر از حد انتظار انجام دهی .

مارتی : آیا اشتباهات بزرگی در کسب و کارهای اینترنتی دیده ای؟

بله . خوشبختانه در ایران این امر به وفور دیده می شود .


مارتی : چرا می گویی خوشبختانه؟

مینو : خب چون اشتباهات آنها سرعت مرا برای دستیابی به موفقیت چندین برابر می کند.

عده زیادی می روند و سایت خود را راه اندازی می کنند اما بعد از مدتی سرخورده و ناامید آنرا رها می کنند . تلاش عده زیادی شبیه آن است که بخواهند چرخ را دوباره اختراع کنند ، آنها بجای آنکه سعی کنند از کسانی که در این راه تجربه موفقی داشته اند یاد بگیرند مدام دچار اشتباهات مضحک می شوند. من این گفته فرانکلین را خیلی دوست دارم که می گوید : سرمایه گذاری در راه دانش همیشه بهترین منافع را در بردارد.

مارتی : در حال حاضر چند کسب و کار اینترنتی داری ؟

مینو : اکنون که با تو صحبت می کنم ، یک سایت تبلیغاتی فارسی و دو سایت انگلیسی زبان دارم . البته در کنار این کارها چند پروژه بزرگ همکاری نیز با سایتهای آمریکایی و کانادایی دارم.


مارتی : پس حسابی در کسب و کارهای اینترنتی تبدیل به یک متخصص حرفه ای شده ای؟

مینو : خب تا حدودی بله ، اما تا نقطه ایده آل راه زیادی در پیش است . حالا که بیشتر تکنیک ها و روشها را می دانم ، می توانم هر کسب و کاری را بر روی اینترنت قرار دهم و ظرف چندماه آن را تبدیل به سایتی سودآور و مناسب نمایم .

البته این آسان بدست نیامده است . من برای بدست آوردن هرچیزی به سختی تلاش کرده ام . حقیقتا 10 الی 12 ساعت در شبانه روز بر روی روش ها و ایده های متنوع فعالیت در اینترنت کار کرده ام .

( از زحمات دوست گرامی ، آقای مسعود اسلامی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ، جهت ترجمه این مصاحبه سپاسگزاری می کنم)

نظرات() 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ابزار اینستا گرام

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
Submit Express