پیش به سوی موفقیت مالی

کسب درآمد با روش های مختلف چاپ فیبر مدار چاپی

نوشته شده توسط :احسان
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395-12:10 ب.ظ1-کپی مستقیم طرح روی فیبر توسط کاغذ کربن و ماژیک ضد آب (کیفیت کم)
2-استفاده از علائم آماده یا لتراست (تقریبا منسوخ شده) (کیفیت کم)
3-پوزتیو یا فیبر حساس به نور (کیفیت خوب)
4-لامینت ( کیفیت خیلی خوب)
5-سیلک اسکرین (کیفیت خوب)
1--کپی مستقیم طرح روی فیبر توسط کاغذ کربن و ماژیک ضد آب:

در این روش اول طرح را روی کاغذ مخصوص طراحی رسم میکنیم، اگر با قلم های مخصوص طراحی رسم شود بهتر و دقیق تر است. بعد از آن مابین ورق و فیبر کاربن قرار میدهیم و روی خطوط نقشه ی خود میکشیم تا طرح ما روی فیبر انتقال یابد سپس روی خطوط چاپ شده روی برد با ماژِیک ضد آب خط میکشیم وسپس اسید کاری.


2--استفاده از علائم آماده یا لتراست:

خطوط و علائم مخصوص نقشه کشی مدارات الکترونیک به صورت آماده ما آن را با نام حروف برگردان یا لتراست می شناسیم. ما میتوانیم توسط آنها طرح خود را روی فیبر مسی ترسیم کنیم البته باید اندازه ها را با دقت در نظر بگیریم و مطمئن شویم که لتراست روی فیبر بچسبد تا در زمان چاپ اسید زیر لتراست نفوذ نکند تا منجر به خراب شدن طرح شود 
3--روش پوزتیو یا فیبر حساس به نور:

ابتدا طرح و نقشه خود را با دقت بر روی کاغذ مخصوص رسم، ترسیم می کنیم و سپس از طرح خود، فیلم لیتوگرافی تهیه می کنیم، که این عمل توسط لیتوگرافها انجام میشود. اگر طرح خود را با نرم افزار های طراحی ترسیم کنیم، خودمان می توانیم توسط نرم افزار ها و امکانات آن از نقشه خود طرح نگاتیو یا پوزتیو تهیه کنیم. بعد از انجام این کار حالا نیاز به یک تاریکخانه داریم(که فقط در آن یک لامپ قرمز کوچک روشن باشد). لازم است یک اسپری تهیه کنیم که به اسپری پوزتیو 20 معروف است (که مدل و مارک های آن متنوع است ولی برای کار ما پوزتیو 20 مناسب است) و برای حساس کردن سطح فیبر به کار می رود.


بعد در تاریکخانه سطح مسی فیبر خود را با اسپری پوزتیو به طور یکنواخت می پوشانیم (البته ماسک فراموش نشود). در زمان اسپری کردن سطح فیبر فاصله سطح فیبر با دست بهتر است 30 سانتیمتر باشد. بعد از اسپری کردن فیبر، آن را اندکی در تاریکخانه نگاه می داریم تا سطح فیبر خشک شود. سپس فیلم لیتوگرافی را که پوزتیو (مثبت) است و از طرح تهیه کرده ایم با دقت بر روی سطح فیبر قرار می دهیم و آن را با چسب شیشه ای به گونه ای که به طرح آسیبی نرسد بر روی سطح فیبر مدار چاپی محکم می کنیم و بعد از آن فیبر ما آماده نور دادن می باشد. ب


بهترین حالت این است که جعبه ای تهیه کنیم (در جایی تاریک) که اطراف آن پوشیده باشد و یک طرف آن به اندازه ای که فیبر را می خواهیم قرار دهیم، شیشه ای باشد و از شیشه لامپی 500 وات را بافاصله 30 سانتیمتری قرار می دهیم و طرح خود را در حدود 3 الی 5 دقیقه در معرض نور مستقیم لامپ قرار می دهیم. بعد از عمل نور دهی و انتقال کامل طرح بر روی فیبر حالا فیبر ما برای ظهور و چاپ نهایی آماده است.


4--روش لامینت:

لامینت ماده ای ژلاتینی مانند و حساس به نوراست. برای کار با روش لامینت نیز به تاریکخانه نیاز است. چون لامینت به نور حساس است و در برابر نور واکنش نشان می دهد لذا آن را در ورق های طلقی نگهداری می کنند که یکی از این طلق ها اندکی نازکتر و نرمتر است که آن لایه طرف داخل رو است.


ابتدا سطح فیبر را با دقت تمیز می کنیم و سپس برد را به اندازه مورد نیاز برش میزنیم و بعد لامینت را از آن قسمت که طلقی نازکتر داشت بعد از جدا کرن طلق روی آن به آرامی و با دقت فراوان بر روی سطح فیبر می چسبانیم. برای اطمینان میتوان روی لامینت دستمال نخی تیره رنگ قرار داد و با اتویی که خیلی داغ نباشد به آرامی روی پارچه کشید تا از چسبندگی لامینت با سطح فیبر اطمینان حاصل کنیم. بعد از انجام این عمل مانند روش قبلی، فیلم لیتوگرافی نگاتیو که از نقشه خود تهیه کرده ایم را با دقت بر روی لامینت قرار می دهیم که ترتیب عمل به این شکل است: ابتدا فیبر مسی بعد لامینت و در آخر فیلم نگاتیو و در آخر یک تکه شیشه تمیز روی فیلم نگاتیو قرار می دهیم تا فیلم بر روی لامینت جابه جا نشود و دقت کار بالا رود و در زمان نور دهی هم به فیلم آسیبی نرسد. کلیه مراحل ذکر شده باید در تاریکخانه انجام شود. بعد از پایان این مرحله نوبت به نوردهی سطح کار و فیلم می رسد که هم می توانید به روش قبل و یا با لامپ مخصوص اشعه ماوراء بنفش و هم در معرض نور مستقیم خورشید(2 الی 5 دقیقه) این عمل را انجام دهید. نور دهی نباید خیلی زیاد باشد که باعث کم رنگ شدن و سایه دار شدن کار شود و نباید خیلی کم باشد که باعث ظاهر نشدن طرح شود(نیاز به تجربه دارد).


به طور کلی آن قسمت هایی از لامینت که در معرض نور قرار نگرفته باشند در هنگام ظهور پاک میشوند و از بین میروند و آن قسمت هایی که در برابر پرتو نور قرار داشته اند در زمان ظهور ثابت می مانند. بعد از پایان نوردهی فیلم،نگاتیو،شیشه و لایه طلقی دوم (این لایه طلقی ضخیم تر و شفافتر از لایه اول است) را که روی لامینت قرار دارند را به آرامی از سطح لامینت جدا می کنیم. حالا نوبت به ظهور ابتدایی لامینت می رسد که توسط پودر سفید رنگی که مخصوص ظهور لامینت است فرا میرسد. این پودر به پودر ظهور لامینت معروف است.


مقدار10 گرم ویا اندکی بیشتر که بسته به حجم کار دارد را در 1لیتر آب سرد ریخته و خوب هم میزنیم. بعد از حل شدن کامل پودر لامینت در آب، فیبر مسی را در داخل آب قرار داده و به آرامی شروع به تکان دادن فیبر در محلول می کنیم تا شاهد ظاهر شدن تدریجی طرح خود بر روی فیبر شویم که زمانی حدود 1 دقیقه و یا اندکی بیشتر است. بعد از ظاهر شدن کامل طرح بر روی فیبر، آن را با آب فراوان و دست میشوییم تا محلول ظهور و ماده ژلاتینی که کمی لیز مانند هم می باشد، به طور کامل از سطح فیبر پاک شود و بعد فیبر را با دقت کامل پاک و خشک می کنیم. حالا فیبر آماده ظهور و چاپ نهایی می باشد.

این روش روش بسیار مناسب و دقیق برای کار های پیچیده است.5--سیلک اسکرین:

ابتدا مانند روش های قبل نقشه ی خود را بادقت رسم می کنیم و از روی آن فیلم لیتوگرافی نگاتیو و پوزتیو تهیه می کنیم. بعد از انجام مراحل ذکر شده نوبت به تهیه و درست کردن چهارچوبی می رسد که یک سمت آن را با پارچه ابریشمی مخصوص چاپ سیلک اسکرین با دقت و کاملا به صورت کشیده نصب کرده ایم.


 پارچه های مخصوص سیلک اسکرین با شماره های مختلف شناخته می شود که این شماره ها نشان دهنده ی تعداد سوراخ های ریز پارچه در هر سانتیمتر مربع آن است و برای کار های مدار چاپی پارچه با شماره های 100 ، 120،140و 180 مناسب می باشد. بعد از نصب پارچه بر روی چهارچوب، پارچه ابریشمی را با آب ولرم و صابون به خوبی می شوییم و سپس پارچه را با سشوار خشک می کنیم. بعد از انجام این مرحله چهار چوب را به تاریکخانه برده و ترکیب بی کرومات پتاسیم وسریت را با هم مخلوط کرده و با کاردک پلاستیکی 2با رو ی سطح پارچه می مالیم. بی کرومات پتاسیم مایعی نارنجی رنگ است و سریت ماده ای آبی رنگ است و مقدار ترکیب آنها با هم 1 به 10 می باشد که مقدار ماده سریت 10 می باشد. بعد از آنکه کل سطح پارچه مخصوص ما با این ماده خوب پوشیده شد و اندکی هم خشک شد، فیلم پوزتیو طرح خود را روی سطح پارچه قرار می دهیم و روی آن شیئی که نور از آن عبور نکند قرار می دهیم تا علاوه بر نور فیلم هم با اندکی فشار بر روی سطح پارچه قرار گیرد.


سپس از قسمت زیر چهار چوب و از فاصله 30 سانتیمتری عمل نور دهی را انجام می دهیم. که می توانیم توسط یک لامپ 500 وات این عمل راانجام دهیم. مدت نور دهی 2 الی 3 دقیقه می باشد، بعد از عمل نور دهی پارچه مخصوص نور دیده را با آب ولرم می شوییم تا آن قسمت هایی از نقشه که نور ندیده است درآب حل شودو بقیه قسمت ها که نور دیده اند باقی بمانند. سپس نقشه ظاهر شده بر روی پارچه سیلک اسکرین را روی فیبر مسی قرار می دهیم و رنگ مخصوص چاپ سیلک اسکرین را که نوعی روغن غلیظ است را روی پارچه ریخته و با غلتک های پلاستیکی مخصوص روی آن می کشیم تا رنگ چاپ سیلک از سوراخهای خالی پارچه سیلک عبور کرده و روی قسمت های مسی فیبر بنشیند و خطوط مدار رسم شود سپس فیبر مسی را خشک کرده و آماده ی ظهور نهایی می کنیم. روش چاپ سیلک اسکرین، روشی حرفه ای بوده و نیاز به تجربه و آشنایی روش های چاپ سیلک اسکرین را دارا می باشد. لذا این روش کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

نظرات() 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکردرباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox