پیش به سوی موفقیت مالی

 

17 شغل مناسب برای كسانی كه لیسانس دارند

 
فصل تابستان به معنای فارغ‌التحصیلی بسیاری از دانشجویانی است كه دوره چهار ساله تحصیل در مقطع كارشناسی را به پایان می‌برند. بعد از این دوره- اگر خدمت سربازی برای پسران اجازه دهد- همه به فكر این می‌افتند كه راه بازار كار را در پیش بگیرند. این البته موضوعی نیست كه مختص ایران باشد. در ایالات متحده به عنوان قدرت اقتصادی برتر جهان هم همین موضوع وجود دارد. از این روست كه سایت بیزنس اینسایدر به معرفی ۱۷ شغلی پرداخته كه لازمه در اختیار گرفتن آنها داشتن مدرك كارشناسی است نه بیشتر. بسیاری از این مشاغل برای دانشجویان ایرانی هم الهام‌بخش است و از این رو اگر مشكل بیكاری فارغ‌التحصیلان جهانی است راه‌حل‌های آن هم می‌تواند مشترك و جهانی باشد. ما این ۱۷ شغل را در ۵ گروه معلم، حسابدار، تحلیلگر بازار، رایانه و مهندس تقسیم كردیم و البته از سه شغل، تنها نام بردیم.

معلم: طبیعی است كه در ایران، اكثر دبیران از طرق آموزش و پرورش دولتی تامین می‌شوند و مدیران مدارس غیردولتی هم به هر كسی برای دبیری اطمینان ندارند ولی اگر فردی دانش لازم برای این كار را داشته باشد؛ این احتمال وجود دارد كه به عنوان یك كارآموز ساده به مدرسه برود و یك دبیر ماهر شود. سایت بیزنس اینسایدر می‌گوید یك معلم ابتدایی در آمریكا سالانه ۵۳ هزار دلار حقوق دارد. معلم دوران راهنمایی هم شغل دیگری است كه در این فهرست وجود دارد. درست است كه نظام آموزشی به دو مرحله ابتدایی و متوسطه تقسیم شده اما همه می‌دانیم كه سه سال اول دوره متوسطه، راهنمایی است و درس دادن در این دوره نیاز چندانی به مهارت بالاتر از سطح كارشناسی ندارد. متوسط حقوق این شغل هم مثل دوره ابتدایی ۵۳ هزار دلار است. معلم خصوصی در همه دوره‌ها از مهدكودك گرفته تا ابتدایی شغل دیگر این فهرست است. این افراد ۵۳ هزار دلار حقوق می‌گیرند.

حسابدار: حسابداری شغلی است كه یك شركت هم در دوران رونق و خوشی به آن نیاز دارد و هم در زمان بحران و ناخوشی. به عبارت دیگر می‌توان چنین گفت كه تا چرخ اقتصاد در حال گشتن است، حسابداری شغلی است كه در بازار خریدار دارد. بنابراین این شغل به عنوان یك كار مناسب برای افرادی كه لیسانس دارند مطرح می‌شود. متوسط حقوق یك حسابدار در آمریكا نزدیك به ۶۳ هزار دلار در یك سال است. در همین راستا شغل دیگری هم وجود دارد كه می‌تواند با یك كارشناسی هم پولساز باشد. شغلی كه البته كمتر در ایران اثری از آن وجود دارد. تخمینگر هزینه عنوان شغلی است كه فرد در آن سعی می‌كند زمان و هزینه و نیروی انسانی لازم برای انجام یك پروژه را بسنجد. این افراد ۲۰ هزار دلار حقوق سالانه دارند.

تحلیلگر بازار:شاید ندانید كه درباره چه شغلی صحبت می‌كنیم. با توسعه كسب ‌و كارهای مختلف، رقابت در بازار تشدید شده است. در این شرایط آن كسی برنده بازی تجارت است كه بتواند از نیازها و علایق مشتریان باخبر باشد و این موضوع فقط از رهگذر تحقیق علمی ممكن است. محقق بازار، اگر درسش را در مدیریت بازرگانی یا جامعه‌شناسی خوب خوانده باشد می‌تواند در آمریكا نزدیك به ۶۳ هزار دلار حقوق داشته باشد. در نزدیكی این شغل، تحلیلگران بازار مالی قرار دارند كه البته در كنار مدرك كارشناسی در مدیریت یا اقتصاد نیاز به شم اقتصادی هم دارند. حقوق سالانه این افراد نزدیك به ۷۶ هزار دلار است.

تحلیلگر سیستم‌های رایانه‌ای: دیگر نیازی به توضیح نیست كه همه كارها در جهان رایانه‌ای شده است. از لحظه‌ای كه انسان از خواب برمی‌خیزد تا لحظه‌ای كه به خواب می‌رود در محاصره رایانه‌هایی است كه امورات آن فرد و البته جامعه را راه می‌اندازند. بنابراین تحلیلگر سیستم رایانه‌ای به یك نیاز جدی تبدیل شده است. میانگین حقوق این شغل بسیار بالاست؛ ۹۰ هزار دلار برای هر سال. در همین زمینه رایانه ۵ شغل دیگر هم در این فهرست قرار گرفته است. همه می‌دانیم كه كامپیوتر بدون نرم‌افزارهای آن چیزی نزدیك به یك دكور است. این دكور زمانی كارا می‌شود كه نرم‌افزارهایی هم در زمینه سیستم و هم در زمینه نرم‌افزارهای كاربردی روی آن نصب شود. از این روست كه توسعه‌دهندگان نرم‌افزار حتی با یك مدرك كارشناسی آینده خوبی دارند و می‌توانند امید داشته باشند كه نزدیك به ۹۰ هزار دلار درآمد داشته باشند. كار دیگر كامپیوتری این فهرست هم مسئول شبكه است. با توسعه امور رایانه‌ای، سازمان‌ها و شركت‌ها به سمت توسعه شبكه‌های داخلی رفتند و این شبكه‌های نیاز به مدیر دارند. البته باید نزدیك به ۷۰ هزار دلار در هر سال خرج آن مدیر شبكه كرد. برنامه‌نویسان، متخصصان امنیت سایبری، طراحان شبكه و توسعه‌دهندگان وب هم دیگر مشاغلی هستند كه زمینه كاری آنها رایانه است و شاغلان در این زمینه می‌توانند با مدرك كارشناسی حقوق خوبی داشته باشند.

مهندس عمران و ساختمان: بحران مالی نشان داد كه حتی در بدترین وضعیت هم ساخت و‌ساز متوقف نمی‌شود اگرچه ممكن است روند آن كند شود. از این روست كه مهندسین عمران و ساختمان حتی با یك مدرك كارشناسی هم جذب بازار كار می‌شوند و نزدیك به ۸۰ هزار دلار حقوق سالانه دریافت می‌كنند.

به غیر از این مشاغل، طراحان گرافیك، پرستارانی كه در منزل كار می‌‌كنند و مسئولان تورهای تفریحی و گردشگری هم در فهرست بیزنس اینسایدر قرار گرفته‌اند. نكته جالب این مشاغل این است كه همگی از نظر اقتصادی در گروه خدمات قرار گرفته‌اند. ظاهرا آمریكایی‌ها هم می‌دانند كه یك جوان با مدرك كارشناسی نمی‌تواند در یك كارخانه بزرگ به تولید صنعتی مشغول باشد و نیز نمی‌توان به او گفت كه به مزرعه برو و كشت و كار كن. ظاهرا راه آینده اشتغال از مسیر خدمات می‌گذرد.ابزار اینستا گرام

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
Submit Express